Od czego zależy cena złota?

Aby móc podjąć inwestycje na rynku złota należy dokładnie przyjrzeć się cenom tego szlachetnego kruszcu, prześledzić wykres zmian tych cen, oraz uświadomić sobie czynniki i trendy mające wpływ na cenę złota. Ta strona ma za zadanie udzieli pomocy w poznaniu najistotniejszych czynników kształtujących ceny.

  1. Sytuacja polityczna i finansowa na arenie międzynarodowej.

W wypadku dużych zawirować na rynkach finansowych, jak wielki krach systemu kredytowego w Stanach Zjednoczonych, czy w przypadku niepokojów politycznych, jak wojna w Iraku czy Afganistanie, ceny złota gwałtownie wzrastają, bowiem inwestorzy chcą bezpiecznie ulokować swój kapitał i wykupują złoto.

  1. Wartość dolara amerykańskiego i amerykańska polityka monetarna.

Przyjęło się w tradycji, że wartość złota wyrażana jest w dolarach amerykańskich (bowiem musi istnieć jakiś sposób wyrażenia tej wartości) w związku z tym w zależności od kursu dolara zmienia się cena złota. Im dolar silniejszy, tym złoto tańsze.

  1. Popyt Jubilerski

Złoto nadal pozostaje istotnym materiałem w jubilerstwie, dlatego w zależności od tego jak wielki popyt generuje ta branża, ceny złota wzrastają lub maleją.